Jak vyčistit ucpaný odtok od záchodu2024-02-26T20:27:30+01:00

Jak vyčistit ucpaný odpad u záchodu (wc)?

Za ucpanou záchodovou mísu mohou často větší, spláchnuté hygienické potřeby (košíček na vůni), zbytky jídla, vlhčené ubrousky, ale i voda po umytí podlahy – na co si dát pozor při splachování čtěte zde. Potrubí se také může zúžit a začít špatně odtékat, pokud do něj např. často vyléváte tuk po smažení.

Levné čištění odpadů a kanalizace od 120 Kč / 1 m potrubí,
volejte 24/7, 604 618 881

Ucpaný odpad WC, jak poznám problém a co dělat?

Čištění ucpaného pisioáru v restauraci Pokud se Vám v toaletě začne hromadit voda – vytváří se hladinka větší než obvykle, měli byste vyhlásit stav pohotovosti. Přestaňte záchod používat, aby nedošlo k ještě většímu ucpání nebo vylití vody. I když voda po chvíli ještě odteče, další spláchnutí může opět vrátit všechno do mísy a pak už začíná být zle.

Není však třeba panikařit, když mi zavoláte, poradím Vám: 604 618 881. Případně se u Vás zastavím a osobně vše profitechnikou prošťouchnu (většinou akce na 30 min). Pokud je v záchodu např. hračka, košíček na vůni či jiný předmět – záchod rozeberu a opravím, to obvykle sami nezvládnete.


Mohu k Vám přijet v Praze, ale i Kladně, Berouně, Benešově, Mělníku (celém okolí Prahy).

Pomůžu doma i v restauraci, ještě dnes, možná ale bude stačit jen rada po telefonu.

Postup, jak vyčistit ucpaný záchod svépomocí

  1. dostatečně silným pumpováním zvonem na ucpaný odpad
  2. počkat až se rozloží velké množství papíru, odčerpat vodu
  3. hydroxid sodný, krtek na ucpaný odpad
  4. jedlá soda a ocet
  5. prošťouchnutí nějakým předmětem v domácnosti
  6. instalatérské péro nebo pružina
  7. zavolejte instalatéra

Začněte zvonem na ucpaný odpad, zkusit můžete i hydroxid sodný…

1. Situaci může vyřešit zvon na ucpaný záchod. Dostatečně silným pumpováním se Vám může podařit ucpané potrubí WC uvolnit. Zvon je ideální v případě, že nedošlo k ucpání pevným předmětem, pokud došlo, tak bohužel ani on nepomůže. Každopádně klasický gumový zvon, čím větší, tím lepší, by měl být pro Vás jasný začátek v čištění. Zvon ponořte do vody, aby obepínal celý sifon a začněte pumpovat, pokud se voda nasaje do sifonu, máte obvykle vyhráno. Pokud se Vám zvon nechce přisát na odpadní potrubí, zkuste ho namočit v horké vodě, pak to půjde lépe. Pokud je zvon příliš malý, je dobré omotat ho starým hadrem.

Nemáte-li po ruce zvon na ucpaný záchod a chcete rychle něco zkusit, než budete číst dále tento článek, můžete sáhnout po záchodové štětce a násadou zkusit nejbližší místo ucpávky prostrčit. Pomozte si ještě tím, že zkusíte vytvořit mýdlovou vodu kolem dokola ucpávky, aby to mohlo snáze vyklouznout ven.

2. Pokud úplně nepospícháte na vyčištění, zkuste chvíli počkat, zejména toaletní papír by se měl dokázat sám po nějaké době rozpustit, záleží, jaké množství jste do mísy hodili. Ucpaný odpad WC lze uvolnit i odčerpáním vody ze záchodové mísy, když ne pomocí nějaké pumpičky, tak nasazením gumových rukavic. Pomocí rukavic se Vám může podařit prošťouchnout i drobné ucpávky.

3. Další možností, jak uvolnit ucpané záchodové potrubí, zejména od nečistot biologického charakteru, jsou chemické přípravky z drogerie. Ucpaný odpad záchodu dobře vyčistí hydroxid sodný. Další chemický prostředek na čištění ucpaného záchodu je kyselina sírová a přípravky, které jí obsahují, tj. např. krtek na ucpané WC – více informací zde. Při čištění záchodového potrubí chemickými přípravky dodržujte zásady bezpečnosti práce, gumové rukavice by tak měly být nutností.

4. Příčinou ucpání záchodu bývají i organické nečistoty. Jak od nich pročistit ucpaný záchod? Na ty platí jedlá soda a ocet.  Do záchodové mísy nasypeme jedlou sodu (1 šálek) a po několika minutách přidáme ocet (2 šálky). Postupně vše zaléváme horkou vodou a čekáme, co se bude dít.

Ideální je prošťouchnutí ucpaného záchodu

5. Ucpání záchodu vyřeší i drát, jehož konec obalíme hadrem, abychom nepoškodili záchodovou mísu. Jeho pomocí odpad od WC prošťouchneme. Ideální je vyrobit si drát např. z kovového ramínka, které snad doma má každý.

6. Moderním řešením, jak opravit ucpanou toaletu, je instalatérské péro. Ucpané WC jím prošťouchneme stejně jako drátem.

Zavolejte instalatéra na ucpaný záchod

Pokud se nechcete špinit a trápit s uvolněním Vašeho záchodu či prostě nejste “kanalizační dobrodruh”, můžete rovnou svěřit práci instalatérovi. Jsem Miroslav Karpíšek a lá Čistič Viktor, soukromý a levný řemeslník. Za svůj život jsem už viděl tolik ucpaných záchodů, že můžu říct, že mě už nic nepřekvapí. Zavolejte, já přijedu a za chvíli Váš záchod můžete znovu používat. Jsem na čísle: 604 618 881 (Praha a Střední Čechy).

Sdílejte nás