Co může ucpat odpadní kanalizaci – jak to řešit ?2021-02-27T00:33:30+01:00

Ucpané kanalizační potrubí

Ucpané kanalizačné potrubí není nic příjemného. Dejte si tak pozor na to, jak s ním pracujete a zacházíte. Pojďme si zde projít jednotlivé nebezpečí, které můžou s Vaší kanalizací nastat, včetně možnosti jejich prevence a řešení.  Z některými věcmi níže Vám snadno dokážu pomoct, pro uvolnění potrubí buď můžu využít čištění tlakovou vodou nebo využít mechanickou cestu a ucpané potrubí uvolnit motorovým perem.

Zavolejte mi pro radu či konzultaci čištění – Jsem Váš levný, instalatér Čistič Viktor – 604 618 881  

 

Jaké jsou nejčastější příčiny ucpaného potrubí a jejich řešení

Z mojí zkušenosti, kdy pravidelně čistím všechny možné kanalizační potrubí, přípojky, dešťové svody, šachty, dvorní vpustě a další nejrůznější součásti kanalizačního či odpadního systému se setkávám s těmito případy.


Splachování nejrůznějších předmětů, splachování tuku

Často lidí splachují předměty, které ve vodě zvětšují svůj objem nebo neprojdou kanalizačním systémem. Ideální je pak vše prošťouchnout motorovým pérem (resp. spirálou) nebo  kde nehrozí vytopení, tak lze použít i tlakovou vodu. Zejména v kuchyňských provozech bývá často příčinou neprůchodnosti potrubí tuková ucpávka. Tuk zmenšuje průměr odpadních trubek a zamezuje tak jejich průchodnosti.

Mezi také obvyklé předměty patří i různé stavební prvky, ale i lahve, víčka a různé jiné nesmysly, které nějak do potrubí spadnou. Pokud se nám nepodaří je vytáhnout spirálou s háčkem je možné na ní použít nejlépe robotickou frézou a následně jí vyplavit tlakovou vodou.


Špatně provedená konstrukce odpadních trubek

Může se jednat např. o vychýlení (rozsazení 2 trubek), zde je možné řešit i bezvýkopově řízenou robotickou frézou a sanační vložkou či rukávcem nataženým přes vychýlené místo.  Často se také setkávám s malým spádem odpadních trubek, které zapříčiňují nesnadný odtok a usazování větších organických sloučenin. Špatně nasazené kanalizační odbočky, vypadlé těsnění ve spoji trubek je nutné řešit řízenou frézou a následně sanační vložkou.

Narušené potrubí vnějším zásahem

Někdy se prostě do kanalizace jednodušše dostanou kořeny a začnou bránit jejímu snadnému protékání.  Odplavované nečistoty se  začnou o kořeny zachytávat a je nutné použít řetězovou frézů a odfrézovat kořeny pryč. Když se zbavíme kořenů, musíme ještě zjistit způsob jejich průniku do potrubí. Ideálně pokud se kořeny dostaly např. z revizní šachty stačí vše vyřešit sanační vložkou. Pokud kořeny prorostly skrze těsnění v potrubí, nemůžeme vyloučit ani nutný výkop kanalizace, zvláště je-li potrubí vážně staticky narušeno.S

Stejný a častý problém může být narušené potrubí, kam proniknuli stavební směsy jako beton. Většinou by toto mělo být možné odstranit řízenou, roboticko frézou.

Stářím narušené potrubí

Všechno má svojí životnost a některé materiály mohou vydržet méně. Časem semestejně tak může docházet k vrstvení zaschlého odpadu na stěnách potrubí.


Nepravidelně vyvážené jímky a septiky 

Přeplněné jímky a septiky jsou věc, na kterou je třeba myslet a pravidelně vyvážet, než se jednoho dne zcela naplní a poteče Vám vše zpátky.