FAQ2021-02-25T16:39:04+02:00

Jak vůbec funguje záchod, wc, pisoár ?

20. 05. 2022|0 Comments

Záchody fungují na principu splachovacího systému, kdy nejstarší a dodnes používany je tzv. manuální systém (tj. přímý splachovač). Po použití záchodu zatáhneme za madlo (páku) a umožníme tak vodě z nádoby, aby vytekla pod rychlým spádem do mísy.  Setkáváme se i s tím, že spouštěcí mechanismus, může být např. knoflík nebo páčka, cokoliv, co nám dovolí spustit proud vody.  V nových budovách existují již přímé splachovací systémy, kde je senzor, který spláchne po odchodu uživatele.

Schopnost vody, která ma za účel uklidit toaletní mísu závisí na vztahu objem x tlak vody.

Jak čistit špinavý záchod

23. 04. 2022|0 Comments

Zkuste využít Coca-colu v domácnosti nejen pro její osvěžující chuť a povzbudivé účinky. Cola je poměrně šikovná věc díky svým aktivním složkám, které obsahuje. Nalijte např. půl litru coly do záchodu a nechte působit 15-20 minut, po spláchnutí uvidíte, že se toaleta stala čistější. zbytky usazenin můžete dočistit záchodovou štětkou. Pokud se sháníte po lepším čističi, vyzkoušejte ocet, který se nalejete na pár hodin a necháte působit. Osvěžující vůně na toaletě dosáhnete např. umístěním zubní pasty pod okraj mísy nebo nádobky aviváže do splachovací nádrže, kterou zde lehce propíchnete jehlou.

Lapač střešních splavenin – gajgry.

17. 04. 2022|0 Comments

Lapače střešních splavenin – geigr (gajgry) plní funkci vypouštění dešťových vod do podzemní kanalizace nebo k zachycení nečistot, které jsou splaveny dolů ze střechy objektů. Součástí gajgru je vyjímatelný košík s ouškem, do kterého se zachytávají splavené nečistoty.

Geigr je opatřen protizápachovou zátkou (klapkou), která znemožňuje šíření zápachu z kanalizace směrem ven. Materiál na výrobu geigru je použit polyprop

Jsou vyrobeny z materiálu polypropylen a suchá klapka je vyrobena z polystyrenu.

Cenově se pohybují tyto produkty 300 Kč za kus, je možné je snadno objednat přes internet nebo nakoupit ve stavebninách DEK.

Lapač listí z Hornbachu, Obi, jaké se zde prodávají

17. 04. 2022|0 Comments

Běžné lapače listí je možné dostat v obchodě s vybavením pro dům a zahradu (Obi, Hornbach, Bauhaus apod.).

V OBI je k dostání lapač listí Poly-net, který je možné použít pro všechny typy okapových žlabů. Délka 1 kusu jsou 2m, je možné ho ustřihnout silnými nůžkami.  Šířka 100 – 125 mm, cena je 349 Kč za kus.  Širší alternativa 150 mm je za cenu 549 kč za kus.

Mezi rovněž oblíbené patří plastový Lapač listí Marley, který se prodává v Hornbachu (100–125 mm délka 2 m) plastový pro všechny typy okapů. Vyniká svým designem a jednoduchostí použití. Cena je 329 Kč za kus.  Širší alternativou je lapač listí Marley 150 – 180 mm s délkou 3m za cenu 535 Kč / ks.

Co je to odpadní vody a jaké jsou její formy?

24. 03. 2022|0 Comments

Jedná se o použitou vodu, která vznikla z činností v domácnosti, průmyslu, zdravotnictví, gastronomii apod. Pokud voda projde změnou složení (změní se teplota, kvalita, obsah látek..) lze jí pokládat za odpadní.  Odpadní vodu lze dělat na vodu splaškovou (určená pro splachování toalet, sprch či umyvadel..) a dále průmyslovou vodu (pocházející z výroby, obchodních činností apod.) Kromě toho vodu můžeme chápat ještě jako obecní (komunální), která se vyprodukuje životem člověka a dále vodu dešťovou, která se nevsákne do země a odteče např. veřejnými kanály.

Gajgr čili sifon okapového svodu

15. 11. 2021|0 Comments

Gajgr je dolní část okapového svodu, která je obvykle z plastu či litiny. Jeho účel je jednak jako sifon, ale také jako čistící část okapu. Díky sifonové funkci nepropouští zápach z kanalizace ven, jehož plyny by mohly reagovat chemicky s kovovým dešťovým svodem. Gajgr je dále čistícím kusem, který zabraňuje vtékání pevných částí a odvádí dešťovou vodu do sběrného místa.