Jak vyčistit ucpanou kanalizaci?2023-07-05T11:13:01+02:00

Ověřené rady, jak vyčistit ucpanou kanalizaci

Kanalizační potrubí odvádí splašky z Vašeho domu, občas se může ucpat a je třeba ho vyčistit. Prvním varováním je zápach z ucpané kanalizace, což je ten lehčí případ, druhým a zároveň většinou i posledním varováním před nutnou čističkou je to, že se splašková voda vrací odpadem zpět a vyleje se např. ve spodní části domu. 

Předtím, než se rozhodnete zavolat čističe kanalizace, můžete zkusit čištění svépomocí. Nejlepší způsoby, jak vyčistit ucpanou kanalizaci jsou tyto:

a) Wapka, hadice nebo jiný prostředek, s vysokým tlakem vody
b) Vysavač na vodu
c) Ruční čištění instalatérskou spirálou
d) Otevření revizních dvířek, čistících kusů, mechanické, ruční čištění
e) Chemické čištění

Pokud jste vyzkoušeli Vaše dostupné možnosti a nic nepomohlo, zkuste zavolat pro radu či objednávku čištění na: 604 618 881 .

Na ucpanou kanalizaci obvykle platí velký proud vody, ale i mechanické čištění

Uvažujme tedy o tom, že problém s ucpáním už dosáhl takového rázu, že se nejedná o obyčejné ucpané umyvadlo, záchod či vanu, kde vše zvládneme prošťouchnout pomocí gumového zvonu. Potrubí se pravděpodobně ucpalo v některém svém ohybu či zúžení (může se jednat o nějaké koleno, odbočku nebo redukci). Zkuste se podívat do všech revizních částí, ke kterým máte přístup zvenčí. Otevřete a rozeberte zpětnou klapku, ověřte, zdali není ucpání v čistícím kusu. Je možné, že na Vás něco vypadne nebo vychrstne, tak dejte pozor a otevírejte místa velmi opatrně. Lokalizujte tímto místo, odkud se pak nejsnadněji dostanete k samotnému čištění (vpusť, čistící kus, revizní dvířka…)

Potom, co lokalizujete místo ucpávky, zkuste využít některý čistící způsob:

Wapka nebo jiný proud vody o vysokém tlaku

Pokud používáte na čištění auta wapku, můžete při jejím osazení o speciální hadici a rotační trysky zvážit její použití i na čištění kanalizace. Tryska na čištění kanalizace napojená na silnou wapku může být možností, jak prorazit ucpávku v kanalizaci. Ideální je motorová wapka s benzínovým motorem, která má úplně jiné výkonnostní parametry než wapka do obyčejné zásuvky.

Wapky bychom spíše řadili mezi nástroje na preventivní údržbu kanalizace. Službu a úspěch, kterého obvykle můžete wapkou při čištění kanalizace dosáhnout je poměrně srovnatelný s tím, co vykoná instalatérská pružina nebo běžný vysavač.

Vysavač

Skvělý nástroj na čištění ucpané kanalizace, ale i odpadů je vysavač. Klidně postačí jen obyčejný vysavač na vodu, nemusí to být žádný super výkonný stroj. Pokud není ucpávka příliš zaseklá v potrubí, tak jí dokážete vysát přímo s vodou. Zkušenější čističi odpadů mohou zároveň zkusit čištění instalatérským pérem, které znásobí vysátí ucpávky. Aby práce s vysavačem byla účinná, je třeba jako u pumpování zvonem, zaslepit všechny vývody jako jsou sifony a jiné otvory. V zásadě všechno musí držet a být utěsněno více než ucpávka, podtlak tak musí být schopen ucpávku uvolnit. Po vysátí ucpávky nebo jejím proražení, je ideální vypláchnutí zbytků nečistot, protože voda má silnější tah než vzduch. Vodu, případně s přídavnou chemií, následně nalévejte jiným otvorem a vysávejte opatrně vysavačem, dokud nezačne proudit pouze čistá voda. Profesionální čistič kanalizace či odpadu může mít dokonce profesionální lux, který nejen vodu vysává, ale ve stejný čas ji i odčerpává. Některé vysavače jsou schopné zvládnout vytáhnout i větší ucpávky.

Ruční čištění instalatérskou spirálou, pérem

Toto je na fantazii každého z nás, můžeme kombinovat různá instalatérské péra. Vždy platí pravidlo toho, abyste dbali na správné použití spirály a ta se Vám při čištění nezkroutila.

Úspěšné vyčištění kanalizace pomocí otevření revizních otvorů nebo čistících kusů

Když se pustíte do otevírání revizních dvířek či jiných čistících kusů, je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Velmi často se stává, že dojde k vychrstnutí či vylití nechutného obsahu, který se v kanalizaci usadil. Dejte pozor na pomalé a opatrné otevření dvířek tak, abyste je v případě potřeby dokázali rychle zavřít.

Nalezení místa ucpávky je vhodné proto, abyste mohli dohledat místo odkud začít čistit. Zkušený čistič kanalizace obvykle navrtává nejbližší místo ucpávky, které následně znovu půjde vložkou zavřít.

Chemické prostředky na čištění kanalizace

Chemické prostředky nejsou obvykle příliš vhodné. Pokud však trváte na jejich použití, nikdy toho nedávejte do kanalizace více, než je předepsané na jejich etiketě.

Když nemůže čištění svépomocí – Zavolejte Čističe Viktora

Komplikace s ucpanou venkovní kanalizací řeším každý den. Obvykle na to nejvíc pomáhá čištění tlakovou vodou  a to v případě ucpávek, které jdou snadno propláchnout. Pokud je ucpávka pevnějšího charakteru, jako např. stavební suť nebo beton, je třeba provést odborné frézování kanalizace. Zavolejte a já k Vám přijedu. Již po telefonu jsem schopný určit pravděpodobnou cenu, na místě pak definujeme přesný způsob opravy Vaší kanalizace. Můžete mně volat pro celou Prahu i Střední Čechy na  604 618 881. Rád Vám pomůžu se vším ohledně trubek.

Čištění ucpávky tlakovou vodou

Moje čistící služby (rychlý příjezd, cenu Vám řeknu předem)

Ikonka ucpaný záchod

Ucpaný záchod – čištění a uvolnění odpadu u záchodu

ikonka ucpaný dřez

Ucpaný dřez, umyvadlo – čištění odpadu u dřezu

ikonka ucpaná vana

Ucpaný odpad ve vaně – čištění ucpané vany

ikonka ucpaná stoupačka

Ucpaná stoupačka, potrubí – čištění a rychlá oprava

ikonka ucpaný odtok u odpadu

Ucpaný okap, dešťový svod – čištění a oprava

ikonka pračky

Ucpaný odpad u pračky, myčky – čištění odtoku

ikonka instalatérské pružiny

Strojní čištění kanalizace, odpadu. Čištění motorovým perem, pružinou

ikonka talíře s příborem, jako symbol ucpaného odpadu v restauraci

Čištění ucpaného odpadu restaurace a jiné provozy

ikonka revizní kamery

Revize ucpané kanalizace či odpadu kamerou

ikonka ucpaného potrubí pro kategorii "tlakové čištění kanalizace"

Tlakové čištění ucpané kanalizace, odpadu. Frézování kanalizace

Sdílejte nás