Průměry odpadních potrubí v domácnosti (wc, dřez, myčka,..)

Stavíte dům nebo přestavujete byt a zajímá Vás jaké jsou ideální velikosti pro odpadní potrubí u jednotlivých zřizovacích předmětů?  Je dobré vždy myslet na to, že záchod, dřez, vana, pračka a další tyto předměty mají určité předepsané průměry svých odtoků, což vede k jejich správnému odtoku a minimalizaci ucpávání.

Jaké jsou ideální průměry odpadních potrubí?

  • Domovní stoupačky 100 – 125 mm, pro větší budovy až 150 mm (DN 150)
  • Vana 50 mm (DN 50)
  • Sprchový kout 50 mm (DN 50)
  • Umyvadlo v koupelně 50 mm (DN 50)
  • Odpad od kuchyňského dřezu – 50 mm (DN 50)
  • WC mísa – 100 mm (ev. větší)
  • Pračka, myčka – 50 mm (DN 50)

 

Vhodný průměr potrubí pro STOUPAČKY?

Do jisté míry se průměr světlosti svislého potrubí odráží od zkušeností stavitele, ale obvykle platí,  že čím větší, tím lepší. Celková světlost stoupaček by měla určitě odpovídat tomu, kolik zřizovacích předmětů je ve Vaší domácnosti. Obvykle je to od 100 do 125 mm, ve větších domech to může dosahovat až 150 mm.

Ideální průměrpro odtok ze ZÁCHODU?

Pokud někde opravdu potřebujete, aby voda rychle odtékala a spláchla i objemnější odpad, pak je to právě záchod. Doporučuji zde tak instalovat trubky od průměru až 100 mm.

Jaký je ideální světlost trubek u kuchyňského DŘEZU ?

Při otázce na světlost potrubí u dřezu je dobré se zamyslet nad tím, kolik nepořádku, zbytků jídla, mastnoty tímto potrubím bude muset za celou dobu protéct. Spolehlivému odtoku z umyvadla by mělo stačit kolem 50 mm.

Jakou světlost DN použít pro UMYVADLO v koupelně?

Zřizovací předmět v koupelně může být různě velký. Někdo má velké, někdo malé umyvadlo, proto odpadní trubky o průměru 40 – 50 mm je dobré vybírat s ohledem na množství vody, které se z něho bude vypouštět.

Jaký doporučujeme průměr potrubí pro VANU?

Zřizovací předmět vana počítá s tím, že bude třeba vypouštět obvykle najednou velké množství vody, proto minimální průměr by měl být cca 50 mm.

Jaká je ideální světlost potrubí u SPRCHOVÉHO KOUTU?

Sprchu používáme opravdu často, je to způsob, jak se rychle umít a proto je tak oblíbená. Dbejte na to, abyste jí tedy zajistili ideální rychlý odtok. Světlý průměr potrubí o 50 mm by měl být tak plně dostačující.

Průměr odpadních trubek u pračky a myčky.

Myčka a pračka jsou také velmi často namáhané zřizovací předměty v domácnosti. Jejich výpusť by tak měla být efektivní. Je dobré zde mít průměr okolo 50 mm. Plynulost odtoku je velmi důležitá, aby nedošlo při automatickém mytí k narušení některých nastavených programů.

Pokud Vaše potrubí od vany, záchodu, pračky špatně odtéká a je třeba ho uvolnit, zavolejte mi na  604 618 881 – Poradím nebo
obratem a za nízkou cenu problém v Praze i celých Středních Čechách vyřeším.

Sdílejte nás
2023-02-22T11:49:09+01:0005. 10. 2022|Články|