Odvětrávání odpadních potrubí

Jak realizovat ideální odvětrávání odpadu a kanalizace, k čemu je Vám dobré ?

V rámci odpadních trubek rozlišujeme odvětrávání a přivětrávání. Jedná se o to, aby byl především omezen podtlak v trubkách a zároveň došlo k odvedení odpadních, páchnoucích plynů. Je to tak důležitá součást systému odpadního potrubí, aby fungoval správně.

K čemu je dobré odvětrávání odpadu ?

  • odvod toxického materiálu mimo budovu
  • čistý stav potrubí bez zápachajících vlivů
  • menší opotřebení odpadních trubek, menší vliv plynů na stěny potrubí
  • vyrovnávání tlaku v odpadním potrubí.

Odpadní plyny jsou obvykle toxické a mohou tak působit ve větší míře na lidské zdraví, je proto tak důležité jejich odvětrávání mimo budovu. Rovněž tyto plyny zapáchají a není třeba je tak držet v budově.  Hlavní činnost odvětrávání je vyrovnání tlaku v odpadním potrubí, kde vzniká podtlak při splachování např. záchodu. Podtlak může způsobit přisávání vzduchu na vnitřní stranu sifonu.

Jak tedy mám realizovat správně odvětrávácí potrubí ?

Odvětrávací potrubí začíná nutně v místě, kde je poslední horizontální odbočka potrubí v objektu. Je to tedy na místě, kde končí potrubí svojí svislou cestu, na jeho nejvyšší úrovni. Pokud je v budově těchto svislých potrubí více, které jsou na více místech, je třeba, aby odvětrávání mělo každé z nich. Z těchto svislých potrubí je nutné vést odvětrávání až nad úroveň střechy, kde odpadní plyny spolehlivě odejdou pryč. V případě, že není možné potrubí vést skrze střechou, je rovněž způsobilé toto realizovat skrze zeď/ fasádu objektu.

Nemůžou se plyny dostat zpět do objektu, když začnu realizovat odvětrávání ?

Samozřejmě je nutné myslet na to, že je třeba dodržovat určité vzdálenosti nad úroveň střechy. Především je dobré mít odvětrávací potrubí min. 1m nad úroveň okna a samotné potrubí by mělo být vzdáleno od oken, co nejvíce, ideálně alespoň 2 – 5 metrů.

Určité řešení nabízí tzv.  Přivzdušňovací ventil – více čtěte zde.

Můžu např. realizovat odvětrávání odpadu na půdu ?

V určitém případě je reálné odvětrávat odpad na půdu, kdy je však třeba počítat s případným zápachem a vznikající vlhkostí, která může poškodit střešní konstrukci.

Jaké by mělo mít odvětrávací potrubí průměr ?

Poměrně zásadní je to, aby odvětrávací potrubí nemělo menší průměr než svislé potrubí, na které se toto napojuje. Ze zkušenosti se často setkáváme s potrubím o průměru 100 – 125 mm, ale není vyjímkou, ani větší potrubí 150 mm. Určitě by se odvětrávací potrubí nemělo zužovat, ale naopak spíše rozšiřovat.

Sdílejte nás
2022-10-25T12:27:14+02:0004. 10. 2022|Články|