Jaká je spotřeba vody? Kolik vody se spotřebuje?

Kolik vody spotřebujeme?

Zajímá Vás, kolik spotřebujeme každý den průměrně vody? S vodou přicházíme do kontaktu téměř na každém kroku v různých podobách. Bez vody by si bylo jen těžké život představit, je součástí každého živého tvora. V naší zemi je poměrně dost zásob vody, ale je tu několikrát méně zásob vody než např. na Slovensku.

Jaká je spotřeba vody na člověka na den?

Průměrná spotřeba vody v Evropě se pohybuje kolem 100-150 litrů na člověka za den. Je to asi 10x více než je tomu v Africe. Velká část vody, kterou každý den použijeme, vzniká během osobní hygieny a např. zalévání. Koupáním ve vaně nebo sprchováním odteče řádově cca 50-150 l vody, na dalším místě je praní asi 50 l vody, myčka cca 10-15 l, spláchnutí WC 5-10 l apod.

Chcete snížit průtok vody?

Ideální je samozřejmě rychlá sprcha, místo celé napuštěné vany. Pokud se mydlíte nebo šamponujete, nemusíte mít nutně vodu zapnutou. Stejně tak spousta lidí nechává puštěnou vodu i při čištění zubů, což není potřeba, každá minuta je drahá. Výhodné může být použiti tzv. Perlátoru, který sníží průtok vody tím, že tok vody smísí se vzduchem.

Kde jinde se ještě spotřebovává voda?

Voda se také často spotřebovává nepřímo např. při výrobě plastů. Na výrobu plastové láhve je potřeba téměř 2-3 l vody, tedy více než se v ní nakonec nachází. Voda se spotřebovává i na výrobu oblečení a jejím velkým konzumentem je tedy průmysl.

Sdílejte nás
2023-07-03T07:09:34+02:0025. 03. 2022|Články|